Twoje dane – Twoja sprawa

Twoje dane – twoja sprawa

W tym roku szkolnym, po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – twoja sprawa”  organizowanego przez Urząd Ochrony Danych. Jest to  inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli.

Celem programu jest:

  • wzrost wiedzy nauczycieli i uczniów o stanie prawnym ochrony danych osobowych w Polsce;
  • podniesienie kompetencji nauczycieli w obszarze kształtowania wśród uczniów wiedzy i umiejętności związanych z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
  • poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego nauczycieli, doradców o zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
  • poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych;
  • kształtowanie wśród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.

Cele programu są zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Ponadto program wpisuje się w idee kompetencji kluczowych (kompetencje społeczne i obywatelskie). Są one zapisane w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie(2006/962/WE).

Koordynatorem i organizatorem programu w naszej szkole jest p. Renata Dobroń.

Więcej informacji o programie na stronie internetowej UODO – https://uodo.gov.pl/pl/434

Ulotka informacyjna o programie edukacyjnym „Twoje dane – Twoja sprawa”

W roku 2020 Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych przypada na 28 stycznia

W tym dniu w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych w ramach X jubileuszowej edycji Programu ,, Twoje dane – Twoja sprawa”, których zadaniem  było uświadomienie wszystkim, jak cenna jest nasza prywatność i jak wymierna jest wartość naszych danych osobowych w obecnym świecie.

W ramach poszerzenia wiedzy na ten temat uczniowie przygotowali wystawę swoich prac plastycznych ( plakatów).Na warsztatach, które były okazją zdobycia wiedzy i wymiany poglądów powstały hasła, które wzbogaciły nie tylko wygląd szkoły, ale także świadomość odpowiedzialności za dokonywane przez siebie wybory.

W tym dniu społeczność szkolna wzięła udział w różnych atrakcjach konkursowych.      Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs z kodami QR. Rywalizacja była zacięta. Każda para miała do napisania 20 haseł (kluczy), związanych z treścią ochrony danych osobowych. Wzięło w nim udział 38 osób.

  • I miejsce zdobyli: Joanna Szczepańska, Patryk Zygmunt
  • II miejsce: Zuzanna Łukaszewska, Patrycja Golińska
  • III miejsce: Justyna Madej, Łukasz Bogatek

 

Konkursowy kiermasz -quizy, krzyżówki, tworzenie bezpiecznych haseł przyciągnął liczną grupę uczniów, która poszerzyła swoją wiedzę i umiejętności dotyczące skutecznej ochrony siebie.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i  zaangażowanie  w X edycji Programu ,, Twoje dane-Twoja sprawa”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przygotowanych przez Tomasza Kuźduba:

Relacja z Dnia Ochrony Danych Osobowych.

 

 

Copyright © 2020
Projekt i wykonanie: APISOFT Radom