ZESPÓŁ SZKÓŁ SKÓRZANO-ODZIEŻOWYCH, STYLIZACJI i USŁUG w RADOMIU

Logo

Święto Konstytucji 3 Maja

Niech każdy ma szczęśliwość powszechną w pamięci
I miłość własną – kraju miłości poświęci!
(J. U. Niemcewicz – Powrót posła)

W tym roku mija 231 lat od pamiętnego majowego dnia, w którym na ulicach Warszawy radośnie wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!”

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, nowoczesną ustawę zasadniczą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej. Choć obowiązywała tylko 14 miesięcy, Konstytucja 3 Maja likwidując największe wady polskiego ustroju – wolną elekcję i liberum veto – stała się symbolem dojrzałości, patriotyzmu i siły polskiego narodu.

Data 3 maja 1791 roku zajmuje w naszej świadomości bardzo ważne miejsce, a pielęgnowanie pamięci o okolicznościach uchwalenia Konstytucji i jej twórcach jest naszym obowiązkiem.

 

W związku z Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w jego obchody. Przygotowali okolicznościową wystawę prezentującą okoliczności powstania, treści i twórców Konstytucji dostępną dla całej społeczności szkolnej.

W dniu 27 kwietnia uczestniczyli w wewnątrzszkolnym konkursie wiedzy z zakresu znajomości faktografii na temat pierwszej polskiej Konstytucji. Konkurs miał charakter testu przeprowadzonego on-line za pośrednictwem platformy Teams Forms, a o wynikach decydowała ilość zdobytych punktów oraz czas wykonania testu.

W teście wzięło udział łącznie 19 uczniów z klas I-III technikum.

Wyniki prezentują się następująco:

 

I miejsce – Paweł Frycz kl. 2B T5

II miejsce – Jakub Jaroszek kl. 3PF

III miejsce – Bartosz Bossy kl. 3PF

IV miejsce – Dominika Ratyńska kl. 3PA

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Nad wykonaniem wystawy, przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu opiekę sprawowały nauczycielki historii: p. Jolanta Majsiak i p. Wioletta Petrzak.

 

Tekst: Jolanta Majsiak

Zdjęcia: Wioletta Petrzak

 

Copyright © 2022
Skip to content