ZESPÓŁ SZKÓŁ SKÓRZANO-ODZIEŻOWYCH, STYLIZACJI i USŁUG w RADOMIU

Logo

Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości Polski, pamiątkę roku 1918, kiedy nasza Ojczyzna po wielu latach niewoli odzyskała niepodległość.

Naród pozbawiony własnego państwa, rozdarty przez zaborców i i intensywnie wynaradawiany zachował mimo tych działań jedność i tożsamość.

Polaków w trzech zaborach łączył wspólny język, świadomość narodowa i pragnienie wolności. Daremne były jednak próby wyzwolenia Ojczyzny – powstania zbrojne kończyły się przegraną z przeważającymi siłami wroga. Ten ciężki okres niewoli trwał ponad 120 lat.

Kiedy 1 sierpnia 1914 roku wybuchła I wojna światowa pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia.

Polacy musieli walczyć w szeregach wrogich armii, walczyli i ginęli z wiarą, że walka przyniesie Polsce niepodległość. Zmagania wojenne trwały w latach 1914 –1918 i zakończyły się klęską Niemiec i Austrii.

11 listopada odzyskaliśmy długo oczekiwaną wolność , Polska po 123 latach niewoli pojawiła znowu się na mapach świata.

[tekst: p. Wioletta Petrzak]

Zapraszamy do obejrzenia apelu przygotowanego przez uczniów pod opieką nauczycieli historii p. Wioletty Petrzak, p. Jolanty Majsiak i p. Jacka Kaczmarskiego.

 

[Rejestracja, obróbka materiału i przygotowanie nagrania : Tomasz Kuźdub z klasy 4b]

 

Copyright © 2022
Skip to content