ZESPÓŁ SZKÓŁ SKÓRZANO-ODZIEŻOWYCH, STYLIZACJI i USŁUG w RADOMIU

Logo

XI edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile

Po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej ŻONKILE upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim -19 kwietnia 1943.

Młodzież naszej szkoły wykonywała żonkile – symbolizujące Żydówki i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku . Odbyły się lekcje o Holokauście, uczniowie oglądali filmy udostępnione przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Tegoroczna Akcja dedykowana jest cywilom –” około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.”

#ŁączyNasPamięć

#AkcjaŻonkile

@polinmuseum.

 

Copyright © 2023
Skip to content