Obuwnik

OBUWNIK:wykonuje, naprawia różnego rodzaju obuwie damskie, męskie, dziecięce oraz obuwie specjalistyczne np. trzewiki robocze. Proces produkcji obuwia dzieli się na szereg operacji, z których około 80% wykonywanych jest maszynowo. Należą do nich: wycinanie elementów, łączenie, opracowanie, montaż.

Podstawa programowa

OBUWNIK:

• przygotowywania materiałów oraz opracowywania elementów obuwia;
  • wykonywania operacji montażu cholewek;
  • wykonywania operacji związanych z montażem i wykańczaniem obuwia.

KWALIFIKACJE:

A.8. Wytwarzanie obuwia.

MOŻLIWOŚCI UZYSKIWANIA DODATKOWYCH KWALIFIKACJI:

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie obuwnik po potwierdzeniu kwalifikacji
A.8. Wytwarzanie obuwia
może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik obuwnik po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji A.52. Organizacja i prowadzenie procesów wytwarzania obuwia oraz uzyskaniu wykształcenia średniego.

WYBÓR DROGI ZAWODOWEJ:

Absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie obuwnik, mogą pracować w zakładach produkcyjnych i warsztatach rzemieślniczych, w sklepach obuwniczych jako doradca i sprzedawca, w biurach projektowych zajmujących się projektowaniem obuwia. Może również założyć własną firmę świadczącą usługi w zakresie naprawy i produkcji oraz sprzedaży obuwia.